Wilgotność sprężonego powietrza — dlaczego trzeba ją ograniczać

Sprężarki tłokowe wysokociśnieniowe TYPHOON WP100

Każdy użytkownik instalacji sprężonego powietrza ma świadomość, jak dużo wilgoci wytrąca się ze skompresowanego gazu. Jednak nie zawsze świadomość zagrożenia jest równie duża. Wilgoć w sprężonym powietrzu jest czynnikiem niepożądanym, który należy możliwie jak najbardziej ograniczać. Ale dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy, w czym może przeszkodzić wilgoć i dlaczego warto zadbać o obniżenie zawartości pary wodnej w sprężonym powietrzu, a także jak to zrobić.

Skąd się bierze wilgoć w sprężonym powietrzu?

Choć większość użytkowników instalacji zaopatrujących w sprężone powietrze ma świadomość gromadzącej się w nim wilgoci, to jednak znacznie rzadziej towarzyszy temu wiedza, skąd ta wilgoć właściwie się bierze. Warto więc zacząć od początku, czyli od wyjaśnienia, jak działa kompresor i jak powstaje sprężone powietrze

Sprężarki powietrza zasysają gaz z otoczenia, a następnie zwiększają jego ciśnienie, aby w efekcie końcowym dostarczyć użytkownikowi sprężony gaz. Generalnie w każdej sprężarce, niezależnie od typu, kompresja gazu realizowana jest poprzez mechaniczne stłoczenie powietrza do mniejszej objętości, przez co znacząco zwiększa się jego ciśnienie. Jednak dużo bardziej istotne jest to, że powietrze, które zostaje sprężone, pochodzi bezpośrednio z otoczenia urządzenia, a więc jest tym samym, którym oddychamy. Oznacza to, że nie jest to gaz całkowicie osuszony i pozbawiony zanieczyszczeń. Wilgoć jest obecna w każdej porcji wdychanego przez nas powietrza. Dla człowieka jest to zjawisko pożądane, gdyż błony śluzowe pozostają nawilżone, co zapewnia odpowiedni komfort oddychania. Jednak dla maszyn i urządzeń pneumatycznych wilgoć stanowi spory problem i wyzwanie. W związku z procesem kompresji zwiększa się ilość zarówno zanieczyszczeń, jak i pary wodnej w jednostce objętości. Dlatego drobinki wody, niezauważalne gołym okiem w otaczającym nas powietrzu, z powodu kompresji powietrza zaczynają się skraplać i wytrącać z czynnika roboczego, jakim jest sprężone powietrze.

Dlaczego trzeba ograniczać wilgotność sprężonego powietrza?

Jest kilka powodów, dla których wilgoć w sprężonym powietrzu może stanowić problem. Pierwszym jest krótsza żywotność sprężarek. Nadmierna wilgotność sprężonego powietrza będzie powodować szybsze zużycie podzespołów, konieczność częstszych serwisów, wyższe ryzyko awarii i konieczność remontów kompresorów. Nadmiar pary wodnej jest szkodliwy również w instalacjach sprężonego powietrza, w których również będzie dochodzić częściej do rozszczelnienia układu, także z powodu korozji. Nadmiar wilgoci w sprężonym powietrzu będzie także niekorzystny dla urządzeń pneumatycznych zasilanych skompresowanym gazem. W takich sytuacjach wilgotne sprężone powietrze może przyczyniać się do szybszego zużycia urządzeń peryferyjnych. Głównie z powodu tego, że nieustanny kontakt z wilgocią będzie przyczyną powstawania korozji. Tym samym zwiększy się częstotliwość serwisowania sprzętów i obniży ich ogólna żywotność. Dlatego oszczędzanie na uzdatnianiu i osuszaniu sprężonego powietrza daje pozorne efekty, a w konsekwencji może prowadzić do znacznie wyższych kosztów związanych z nadmiernym zużyciem urządzeń pneumatycznych.

Innym potencjalnym zastosowaniem sprężonego powietrza jest oczyszczanie wytwarzanych produktów. W zależności od branży konsekwencje obecności wilgoci mogą być różne. W przypadku branży elektronicznej dostanie się drobinek wilgoci do układów scalonych i elektrycznych będzie skutkowało całkowitym uszkodzeniem produktu. Spowoduje to, że nie będzie on nadawał się do sprzedaży. Natomiast w przypadku branży farmaceutycznej czy spożywczej kontakt wyrobów z wilgocią ze sprężonego powietrza będzie skutkował zanieczyszczeniem całej partii. W tych konkretnych gałęziach przemysłu zachowanie czystości i sterylności jest szczególnie ważne. W sytuacjach takich wilgoć traktowana jest jako zanieczyszczenie, a zanieczyszczony produkt nie nadaje się do sprzedaży. A wszystko przez brak odpowiedniego osuszania sprężonego powietrza.

Oprócz tego sprężone powietrze często stanowi czynnik roboczy będący nośnikiem dla farb lub powłok ochronnych. Wilgoć, która dostanie się do pistoletu malarskiego, może spowodować obniżenie jakości powłok zarówno pod względem estetyki, jak i trwałości efektów. 

Odpowiednie osuszanie sprężonego powietrza jest istotne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i bezpieczeństwa. Nie warto oszczędzać na osuszaczach powietrza, ponieważ oszczędność jest złudna, a potencjalne straty niewspółmiernie duże.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.