Audyt układu sprężonego powietrza — na czym polega i jakie korzyści przynosi?

Audyt sprężonego powietrza może przynieść znaczne korzyści dla firm, zarówno pod względem finansowym, jak i operacyjnym, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności i efektywności działalności. Co może obejmować audyt układu sprężonego powietrza? Jakie zyski można uzyskać decydując się na jego przeprowadzenie w swoim zakładzie? 

Co to jest audyt systemu sprężonego powietrza?

Audyt sprężonego powietrza to proces przeglądu, analizy i oceny działania całego układu sprężonego powietrza. Przeprowadzany jest w celu zidentyfikowania potencjalnych obszarów wymagających poprawy, optymalizacji i oszczędności funkcjonowania systemu. Audyt ten może być przeprowadzony wewnętrznie przez personel firmy lub zlecony zewnętrznej firmie specjalizującej się w audytach energii, lub systemów sprężonego powietrza. 

Jakie elementy powinien zawierać audyt układu sprężonego powietrza? W ramach audytu jednym z podstawowych zadań jest analiza zużycia energii. W tym celu konieczny jest przegląd historii zużycia energii przez sprężarki i inne urządzenia w systemie, który pomoże zidentyfikować obszary generujące nadmierne koszty. 

Jakie elementy muszą wejść w skład prac prowadzonych w ramach audytu? Jednym z pierwszych działań jest sprawdzenie wydajności sprężarek. W ramach tego etapu dokonuje się oceny wydajności poszczególnych kompresorów w systemie w porównaniu do danych zawartych w ich specyfikacji technicznej. Weryfikacja może obejmować sprawdzenie ciśnienia roboczego, temperatury, zużycia oleju, obciążenia itp. Po weryfikacji wydajności kompresorów następuje analiza ciśnienia w sieci i jego zgodności z rzeczywistymi potrzebami aplikacji. Warto podkreślić, że często się zdarza, że w układzie dostępne jest wyższe ciśnienie, niż wymagają tego urządzenia i narzędzia pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem. W rezultacie powoduje to nadmierne zużycie energii elektrycznej względem optymalnych warunków. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obniżenie ciśnienia roboczego o 1 bar będzie przynosić oszczędności kilku procent w zużyciu prądu, co przekładać się będzie na konkretne pieniądze, które pozostaną w kieszeni przedsiębiorcy. 

Podczas audytu układów sprężonego powietrza przeprowadza się również identyfikację wycieków. Służy temu przegląd systemu, w ramach którego lokalizuje się i ocenia nieszczelności w układzie prowadzące do wycieków powietrza. Trzeba podkreślić, że nieszczelności generują najpoważniejsze straty energii, dlatego kluczowa jest ich stała identyfikacja i likwidacja. 

Podczas audytu dokonuje się również sprawdzenia filtrów i separatorów. Sprawdza się stan filtrów powietrza i oleju, separatorów, elementów regulacyjnych itp. To pozwala szybko zidentyfikować np. spadki ciśnienia spowodowane zapchanymi filtrami itp. 

Audyt układu sprężonego powietrza to nie tylko sprawdzenie działania całego układu, ale także poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na bardziej zoptymalizowane zużycie energii względem realizowanych procesów. Dlatego też ważną częścią audytu jest badanie zastosowanych technologii. W tym celu przeprowadza się przegląd zastosowanych technologii sprężarek i innych urządzeń w celu zidentyfikowania ewentualnych możliwości aktualizacji na bardziej wydajne i energooszczędne rozwiązania. Dokonuje się również oceny systemów sterowania i regulacji działania kompresorów i innych urządzeń wchodzących w skład układu. To pozwala upewnić się, że są one zoptymalizowane pod kątem wydajności i oszczędności.

Po przeprowadzeniu audytu sporządzany jest raport, który zawiera zalecenia dotyczące poprawy efektywności i oszczędności, w tym propozycje konkretnych działań do podjęcia w celu optymalizacji układu sprężonego powietrza.

Jakie korzyści daje audyt sprężonego powietrza? 

Audyt sprężonego powietrza to płatna usługa, która jednak po wdrożeniu zaleceń pokontrolnych pozwala uzyskać wyższą sprawność, wydajność układu sprężonego powietrza oraz niższe koszty eksploatacyjne. 

Audyt systemu sprężonego powietrza pomaga zidentyfikować obszary nadmiernego zużycia energii i inne elementy wpływające negatywnie na efektywność systemu. Poprzez wprowadzenie sugerowanych zmian i optymalizacji, firmy znacząco zmniejszają koszty eksploatacji, zwłaszcza związane z zużyciem energii elektrycznej. Obniżenie kosztów wiąże się jednocześnie z poprawą wydajności całego układu. Optymalizacja układu sprężonego powietrza prowadzi również do poprawy ogólnej wydajności systemu. Poprzez zidentyfikowanie i usuwanie wycieków powietrza oraz optymalizację ciśnienia roboczego możesz zwiększyć efektywność działania sprężarek i innych urządzeń, co prowadzi do lepszej wydajności produkcji.

Co ważne wdrożenie zaleceń ujętych w raporcie z audytu pozwala zwiększyć niezawodność działania całego układu. Regularne audyty sprężonego powietrza będą pomocne w zapobieganiu awariom i nieplanowanym przestojom poprzez identyfikację potencjalnych problemów i ich naprawę przed wystąpieniem poważniejszych uszkodzeń. Jednocześnie przyczyniają się do wydłużenia żywotności parku maszynowego. Regularny serwis, konserwacja i optymalizacja działania poszczególnych elementów systemu zmniejszy także koszty związane z ich wymianą i naprawami.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.