Jak ograniczyć koszty funkcjonowania kompresora?

Koszty eksploatacyjne związane z eksploatacją kompresorów, jakie są ponoszone przez firmę, można optymalizować. To dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają ze sprężonego powietrza jako medium roboczego. Zatem jakie są sposoby na ograniczenie wydatków związanych z wytwarzaniem i dystrybucją sprężonego powietrza? 

Ograniczenie kosztów funkcjonowania kompresora sprężonego powietrza jest ważne dla efektywności energetycznej i ekonomiczności działania systemu sprężonego powietrza. W tym celu należy się skupić na kilku elementach działania systemu obejmujących moc kompresora, ciśnienie robocze, likwidację wycieków, uzdatnianie sprężonego powietrza, systematyczną konserwację i serwis, stały monitoring parametrów oraz wprowadzenie określonych procedur związanych z użytkowaniem maszyn.  

Dobór kompresora o właściwej mocy

Kluczowym aspektem ograniczenia zużycia energii, a przez to obniżenie kosztów eksploatacyjnych, jest wybór kompresora o mocy dostosowanej do rzeczywistego zapotrzebowania zakładu na sprężone powietrze. Przeciążanie kompresora będzie prowadzić do nadmiernego zużycia energii. Zaleca się przeprowadzenie audytu, aby określić dokładne potrzeby i dostosować moc kompresora do rzeczywistego obciążenia. Jeśli procesy produkcyjne wymagają zmiennego przepływu, pomyśl o zastosowaniu sprężarek o zmiennej wydajności. 

Zoptymalizuj ciśnienie

Pracuj na minimalnym ciśnieniu sprężonego powietrza wymaganym przez system. Warto pamiętać o tym, że zwiększanie ciśnienia wymaga zużycia więcej energii. Skala oszczędności może być duża — obniżenie ciśnienia roboczego o 1 bar (z 6 do 5 bar) pozwala na oszczędność zużycia prądu rzędu 15%. Dlatego też upewnij się, że sprężarka pracuje w określonym zakresie ciśnienia, aby uniknąć zbędnego zużycia energii.

Zlikwiduj nieszczelności w systemie sprężonego powietrza

Nieszczelności w przewodach i rurach mogą prowadzić do straty sprężonego powietrza. W efekcie wraz z wyciekiem tracisz również energię potrzebną do wyprodukowania większej ilości medium roboczego. Regularnie sprawdzaj i usuwaj wszelkie nieszczelności, a także izoluj przewody, aby uniknąć utraty ciepła w okresie zimowym.

Stosuj uzdatnianie sprężonego powietrza

Jedną z głównych przyczyn nieszczelności jest nadmierna wilgotność medium roboczego. Powoduje ona i przyspiesza proces korozji. Dlatego też rozważ wdrożenie urządzeń eliminujących wodę z medium roboczego. Dla podstawowego osuszenia możesz skorzystać z separatora cyklonowego, a następnie z osuszaczy chłodniczych i adsorpcyjnych. Wybierz taki osuszacz, który będzie odpowiedni do zapotrzebowania i warunków pracy.

Dbaj o maszyny — przeprowadzaj regularny serwis i konserwację

Planowany serwis kompresora, w tym wymiana oleju, filtrów i uszczelek, pomoże utrzymać wydajność i efektywność energetyczną urządzenia. Wdroż także w pracę zakładu procedury związane z systematyczną konserwacją maszyn. Upewnij się, że konserwacje są przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta. 

Monitoruj zużycie energii

Warto w układzie sprężonego powietrza wdrożyć instalacja systemu monitoringu energii. Pozwala ona na bieżące śledzenie zużycia energii przez kompresor i identyfikację ewentualnych obszarów oszczędności. W ten sposób szybko zdiagnozujesz nieuzasadniony wzrost zużycia prądu, który może świadczyć o pojawiających się wyciekach czy spadku wydajności kompresora. 

Wprowadź procedury związane z użytkowaniem maszyn

 Jednym ze sposobów obniżenia zużycia energii elektrycznej jest stosowanie miękkich rozruchów. Pozwalają one na stopniowe zwiększanie mocy kompresora, co minimalizuje skoki mocy i obciążenia sieci elektrycznej i tym samym prowadzi do oszczędności energii.

Ustal także priorytety pracy. Jeśli masz kilka kompresorów, zastanów się, które z nich powinny pracować w pierwszej kolejności. Pracuj z priorytetami, aby zoptymalizować wykorzystanie poszczególnych jednostek w zależności od zapotrzebowania.

Ważnym aspektem prowadzącym do oszczędności energii w zakładzie wykorzystującym sprężone powietrze jest edukacja personelu. Zapewnij szkolenie swoim pracownikom w zakresie optymalnej pracy z kompresorem, w tym wskazówki dotyczące korzystania z urządzenia w sposób efektywny i energooszczędny.

Wykorzystaj również możliwość zmniejszenia obciążenia maszyn w okresach niskiego zapotrzebowania na medium robocze. Jeśli to możliwe, zmniejsz obciążenie kompresora w okresach, gdy zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest niższe, na przykład w nocy lub w weekendy.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.