Żywotność sprężarki — co zrobić, aby ją wydłużyć?

Kompresory powietrza to urządzenia z jednej strony niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, z drugiej strony ich zakup jest znaczącym wydatkiem inwestycyjnym w przedsiębiorstwie. Jak zatem wydłużyć czas działania sprężarki oraz sprawić, że będzie ona działała długo w sposób wydajny, efektywny i bezawaryjny?

Co to jest żywotność kompresora?

Żywotność sprężarki to czas, przez który sprężarka jest w stanie skutecznie wykonywać swoje funkcje bez większych awarii lub strat w efektywności. Czas życia sprężarki zależy od wielu czynników, takich jak jakość materiałów i konstrukcji sprężarki, jej obciążenia i warunków pracy, prawidłowego utrzymania, jakości stosowanego oleju smarującego oraz wielu innych czynników. Warto zauważyć, że sprężarki pracujące w trudnych warunkach lub narażone na duże obciążenia mogą mieć krótszą żywotność niż te, które pracują w korzystniejszych warunkach.

Na co zwrócić uwagę dążąc do wydłużenia żywotności kompresora? 

Żywotność sprężarki jest kluczowym aspektem jej wydajności i efektywności. Wraz z przepracowaniem wielu godzin może ona tracić swoje funkcje. Wraz z nieprawidłowym użytkowaniem okres prawidłowego działania kompresora ulegnie skróceniu. Dla utrzymania maszyny w dobrym stanie technicznym ważne jest kilka podstawowych aspektów. 

Stosuj regularną konserwację i serwis sprężarki

Systematyczne przeglądy i konserwacja sprężarki są niezbędne dla jej prawidłowej pracy. Szczególnie zaleca się przestrzeganie zaleceń producenta w zakresie częstotliwości konserwacji, wymiany oleju i filtrów oraz sprawdzania stanu technicznego. Warto także korzystać z doświadczonych firm serwisowych, które nie tylko przeprowadzoną serwis kompresora, ale również zawczasu wskażą konieczność przeprowadzenia napraw wynikających ze zużycia podzespołów. 

Zadbaj o odpowiednie smarowanie kompresora 

Upewnij się, że sprężarka jest prawidłowo i regularnie smarowana zgodnie z zaleceniami producenta. Niedostateczne smarowanie może prowadzić do zużycia łożysk i innych ruchomych części. Pamiętaj o stosowaniu oleju dostosowanego parametrami do wymagań maszyny. Warto pamiętać o tym, aby systematycznie sprawdzać poziom oleju w sprężarce i w razie potrzeby uzupełniać jego braki.

Monitoruj stan techniczny maszyny

Monitorowanie parametrów pracy sprężarki, takich jak ciśnienie, temperatura i zużycie energii, pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych problemów i odpowiednio wczesne podejmowanie działań naprawczych.

Zapewnij właściwe warunki pracy

Każda sprężarka powinna być umieszczona w miejscu, które zapewnia odpowiednią wentylację i temperaturę. Unikaj ekstremalnych warunków, które mogą wpłynąć na wydajność i trwałość sprężarki. Nadmierne zanieczyszczenie zasysanego powietrza (dotyczy zarówno wilgotności powietrza, jak i  zanieczyszczeń stałych typu sadza, pyłki i inne) czy zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniu będą miały wpływ na skrócenie żywotności kompresora. Stosuj maty filtracyjne, które ograniczą dostęp do wnętrza sprężarki zanieczyszczeń. Pamiętaj także o ich systematycznym czyszczeniu. 

Likwiduj nieszczelności i unikaj przeciążenia kompresora

Wycieki w przewodach i rurach mogą prowadzić do spadku wydajności sprężarki. Wraz z dążeniem do wyrównania strat kompresory często zmuszane są do bardziej wytężonej pracy, przez co proces zużycia podzespołów następuje szybciej.  Dlatego też regularnie sprawdzaj i usuwaj wszelkie nieszczelności. Stale kontroluj także obciążenie sprężarki. 

Kontroluj temperaturę pracy

Zabezpieczenie przed nadmiernym przegrzaniem jest jednym z elementów wydłużających życie maszyn. Kontrola temperatury pracy kompresora oraz utrzymanie jej na odpowiednim poziomie zminimalizuje ryzyko skrócenia żywotności urządzenia. 

Zapobiegaj przepięciom

Przepięcia elektryczne mogą prowadzić do uszkodzenia maszyny. Dlatego zaleca się instalację odpowiednich urządzeń zapobiegającym przepięciom elektrycznym. 

Stosuj miękki rozruch sprężarki

Rozpoczęcie pracy kompresora od razu na oczekiwanej mocy może prowadzić do nadmiernego obciążenia mechanicznego urządzenia. Dlatego też zalecany jest miękki rozruch polegający na stopniowym zwiększaniu mocy sprężarki. Rozwiązanie to minimalizuje obciążenia i skoki mocy. Co warte podkreślenia pozwala również na oszczędność zużycia energii elektrycznej. 

Zapewnij szkolenia dla personelu

Regularne szkolenia dla pracowników w zakresie obsługi maszyn, prawidłowej konserwacji i użytkowania będą skutkować zwiększeniem żywotności kompresorów, a nawet obniżeniem zużycia energii elektrycznej. Warto także pamiętać, że pracownicy powinni być świadomi procedur bezpieczeństwa i sposobów minimalizowania zużycia energii.

Pamiętaj, że odpowiednia opieka i konserwacja są kluczowe dla wydłużenia żywotności sprężarki i zapewnienia jej niezawodności. Działania prewencyjne pozwalają uniknąć kosztownych awarii i napraw, a także przyczyniają się do oszczędności energii.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.