Kontenerowe stacje sprężarek są doskonałym rozwiązaniem dla podmiotów, które potrzebują wydajnego, skutecznego i mobilnego źródła generującego sprężone powietrze o parametrach dostosowanych do konkretnej aplikacji. Co może wchodzić w skład mobilnej sprężarkowni?
Kontenerowa stacja sprężarek to sprawdzone rozwiązanie, które pozwala na dostęp do sprężonego powietrza w różnych lokalizacjach. Sprężarkownie zabudowane w kontenerze sprawdzają się w takich zastosowaniach jak place budowy, zakłady przemysłowe, czy tymczasowe instalacje. Wyposażenie takiej stacji może się różnić w zależności od specyfikacji i przeznaczenia, jednakże zazwyczaj wyposażone są one w typowy zestaw urządzeń zapewniających prawidłowe działanie układu sprężonego powietrza, czyli w sprężarki, elementy systemu uzdatniania, gospodarki kondensatem, systemy sterowania i automatyki, a także systemy związane z zasilaniem, wentylacją i dystrybucją sprężonego powietrza.
Sprężarki — podstawowy element sprężarkowni
Na wyposażeniu kontenerowej stacji sprężarek zawsze znajduje się sprężarka lub system kompresorów. W takiem mobilnej sprężarkowni można zabudować każdy typ sprężarki zarówno kompresory tłokowe, jak i sprężarki śrubowe. W zależności od wymagań aplikacji w kontenerowej stacji sprężarek można stosować sprężarki zmienno- i stałoobrotowe. Mogą to być kompresory olejowe i bezolejowe. Ważne, aby były one dostosowane do potrzeb konkretnego zakładu.
Warto podkreślić, że stacja może być wyposażona w jedną lub kilka sprężarek, często z możliwością pracy równoległej lub w trybie rezerwowym. W ten sposób sprężarkownia może pokrywać całość zapotrzebowania systemu na sprężone powietrze.
Układ uzdatniania sprężonego powietrza
W zależności od potrzeb w zakresie klasy czystości sprężonego powietrza w kontenerowej stacji sprężarek zabudowuje się także systemy osuszania i oczyszczania medium roboczego.
W stacjach powszechnie stosuje się separatory cyklonowe, jako podstawowy element uzdatniania sprężonego powietrza. Zazwyczaj w układzie znajdują się także osuszacze, które są dobierane w zależności od wymagań aplikacji w zakresie czystości sprężonego powietrza. Najczęściej w przemyśle stosuje się osuszacze chłodnicze, które pozwalają na uzyskanie medium roboczego o zadowalającej suchości. W przypadku bardziej wymagających zastosowań — na przykład w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy elektronicznym stosuje się osuszacze adsorpcyjne zapewniające najwyższy poziom osuszenia.
Z punktu widzenia czystości sprężonego powietrza znaczenie mają również zastosowane filtry. Eliminują one nie tylko wilgoć, ale również inne zanieczyszczenia typu cząstki olejowe, zanieczyszczenia stałe, a także inne lotne związki, które mogą mieć wpływ na jakość produktu końcowego.
Systemy sterowania i automatyki
Ważną częścią stacji sprężonego powietrza jest panel sterowania i automatyka pozwalająca na skuteczne zarządzanie systemem. Systemy sterowania umożliwiają monitorowanie i kontrolę pracy sprężarek, efektywną regulację ciśnienia, a także sprawne uruchamianie i zatrzymywanie jednostek. Jednocześnie zastosowane systemy automatyki kontrolują pracę kompresorów, ich wydajność i współpracę z innymi elementami zabudowanymi w stacji.
Układ gospodarki kondensatem
Ważną częścią wyposażenia kontenerowej stacji sprężarek jest układ gospodarowania kondensatem. Kluczowe jest skuteczne wydalanie kondensatu z układu, jego magazynowanie, a także minimalizowanie objętości. Dlatego też w kontenerowych stacjach sprężarek montuje się separatory wodno-olejowe oraz efektywnie działające systemy odprowadzania kondensatu z układu.
Inne systemy niezbędne do prawidłowego działania stacji sprężarek w kontenerze
Układ sprężonego powietrza nie będzie działać bez zasilania. W kontenerowej stacji sprężarek konieczne jest zastosowanie rozdzielni elektrycznej odpowiedzialnej za dystrybucję energii elektrycznej do poszczególnych urządzeń. W mobilnych sprężarkowniach często stosuje się także systemy zasilania awaryjnego oparte o agregaty prądotwórcze lub UPS-y w celu zapewnienia ciągłości pracy.
Kluczową sprawą dla prawidłowego działania sprężarek są warunki, w których urządzenia pracują. Każda kontenerowa stacja sprężarek musi być wyposażona w wydajny system wentylacji zapewniający odpowiednią temperaturę otoczenia dla pracy urządzeń oraz świeże powietrze zawierające jak najniższą zawartość zanieczyszczeń. To pozwala zapobiec przegrzaniu się urządzeń, co nie tylko ma wpływ na wydajność, ale również przyczynia się do dłuższej żywotności maszyn.
W kontenerowych stacjach sprężarek stosuje się także systemy bezpieczeństwa, a w szczególności systemy alarmowe, czujniki gazu i dymu oraz gaśnice. Systemy te monitorują przestrzeń kontenera i informują o nieprawidłowościach takich jak spadki ciśnienia, przegrzanie, przeciążenie, zadymienie czy inne zagrożenia.
Na końcu warto dodać, że to tylko podstawowe elementy wyposażenia kontenerowych stacji sprężarek. Wszystkie elementy powinny być dostosowane do wymagań konkretnej aplikacji w zakresie zastosowanych urządzeń.