Kompresory przemysłowe stosowane w przemyśle drzewnym, szklanym i tworzyw sztucznych powinny być przede wszystkim wydajne oraz bezawaryjne. To właśnie od tych urządzeń zależy prawidłowe funkcjonowanie i przebieg wszystkich procesów produkcyjnych w danym przedsiębiorstwie.
Kompresory do przemysłu tworzyw sztucznych
Przemysł drzewny, szklany i tworzyw sztucznych wymaga zastosowania sprężarek, które będą służyły nie tylko do wytwarzania powietrza napędzającego maszyny, ale także wydmuchiwania form szklanych, formowania produktów z tworzyw sztucznych o określonych kształtach, jak również napędzania urządzeń pneumatycznych zaprojektowanych do przemysłu drzewnego. Sprężarki, które są przystosowane do używania w przemyśle drzewnym, szklanym i tworzyw sztucznych powinny wytwarzać sprężone powietrze wolne od zanieczyszczeń, pyłów oraz innych cząsteczek, w tym także oleju. Sprężarki do przemysłu szklanego czy drzewnego stosuje się nie tylko do wytwarzania powietrza chłodzącego, ale także do autoklawów, pieców czy też napędzania urządzeń pneumatycznych.
Sprężarki bezolejowe do firm z branży tworzyw sztucznych
Wytwarzanie różnego typu produktów z tworzyw sztucznych, które mogą nie odpowiadać odbiorcom z powodu zanieczyszczenia ich cząsteczkami oleju, wymaga wykorzystania sprężarek bezolejowych Aquarius lub Scrolli. W branży drzewnej, szklanej i tworzyw sztucznych sprzęt ten ma najlepsze zastosowanie, ponieważ zapewnia krystaliczną czystość sprężonego powietrza, a ponadto eliminuje wszystkie zanieczyszczenia z powietrza zassanego przez kompresor przemysłowy w trakcie jego zwykłej pracy. Bezolejowe sprężarki śrubowe Aquarius to kompresory o zmiennej wydajności z wtryskiem wody i napędem bezpośrednim 1:1, a także silnikami z magnesami trwałymi w klasie IE-4 o mocy od 15 do 75 kW. Dostosowane są do pracy ciągłej, a także wykorzystywane w wytwarzaniu materiałów wrażliwych na zanieczyszczenia czy cząsteczki oleju.
Dobór kompresorów przemysłowych – odpowiedni do branży
W przypadku przemysłu szklarskiego, drzewnego i tworzyw sztucznych należy mieć na względzie, że są to specyficzne gałęzie produkcji, które wymagają zastosowania nietypowych, a często i zaawansowanych technicznie rozwiązań. Ma to przełożenie także na dobór kompresorów przemysłowych odpowiedzialnych za wytwarzanie sprężonego powietrza. Sprężarki stosowane w tych branżach powinny być wydajne, bezawaryjne, jak również łatwe do konserwacji i niekłopotliwe w regularnych przeglądach.
Jakie sprężarki do branży tworzyw sztucznych, drzewnej i szklanej?
W niektórych firmach specjalizujących się w branży drzewnej, tworzyw sztucznych lub szklanej dopuszczalne jest stosowanie sprężarek olejowych. Powinny być one jednak wyposażone w innowacyjny system filtrów wychwytujących nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Duże znaczenie ma tutaj układ uzdatniania sprężonego powietrza, a także osuszacze i filtry. W przypadku kompresorów przemysłowych olejowych można zdecydować się na sprężarki śrubowe na zbiorniku Compack 2–3, Compack 4-7 czy KME B lub KME C. W firmach, gdzie występuje zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze, sprawdzą się kompresory przemysłowe Storm, Flexi lub Strong, a także sprężarki śrubowe Focus lub Smart.
Sprężarki śrubowe Strong – stworzone do branży tworzyw sztucznych, drzewnej lub szklanej
Wytwarzanie produktów z tworzyw sztucznych, drzewa lub szkła wymaga dostosowania kompresorów przemysłowych zarówno do ogólnych, jak i specyficznych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Sprężarki używane w tych gałęziach przemysłu powinny zachowywać wysokie parametry techniczne, aby wytwarzać powietrze o odpowiednich właściwościach. Mogą to być tradycyjne kompresory o różnej wydajności dedykowane do zasilania układów pneumatycznych. Duże znaczenie ma wydajność całego systemu wytwarzania sprężonego powietrza. Dobrze sprawdzą się tutaj przede wszystkim sprężarki śrubowe Strong, które zostały zaprojektowane specjalnie dla potrzeb firm wytwarzających dużą ilość produktów oraz posiadających rozbudowany park maszynowy składający się z urządzeń pneumatycznych.
Dopasowanie kompresorów przemysłowych do specyfiki firmy działającej w przemyśle szklanym, tworzyw sztucznych i drzewnym należy poprzedzić dokładną analizą zapotrzebowania na medium, którym jest sprężone powietrze. Tylko wówczas można mieć pewność, że kompresor przemysłowy w 100% spełni swoje zadanie.