Niewielkie sprężarki tłokowe na zbiorniku — gdzie są stosowane?

Sprężarki tłokowe to jeden z rodzajów najpopularniejszych kompresorów powietrza na rynku. Dostępne są one w wielu wersjach, w tym jako modele osadzone na zbiorniku ciśnieniowym. Gdzie stosuje się sprężarki tłokowe na zbiorniku? I z czego wynika ich tak wysoka popularność? 

W jakich branżach przemysłu stosuje się małe sprężarki tłokowe

Małe sprężarki tłokowe są używane w wielu różnych branżach przemysłu, zwłaszcza tam, gdzie wymagane jest dostarczanie sprężonego powietrza o niewielkim ciśnieniu lub małej wydajności. Stosowane są wszędzie tam, gdzie medium robocze potrzebne jest m.in. do zasilania narzędzi pneumatycznych (wiertarki, szlifierki, urządzenia do wulkanizacji, pistolety do malowania, narzędzi do cięcia, frezowania i szlifowania), w procesach czyszczenia i suszenia, transportu materiałów, pakowania, napowietrzania, pompowania czy mieszania oraz do produkcji sprężonego powietrza o odpowiedniej jakości i ciśnieniu. W rezultacie powszechnie wykorzystuje się je w zakładach mechanicznych i wulkanizacyjnych, w budownictwie i przy remontach, w przemyśle spożywczym, meblowym, drzewnym, w branży farmaceutycznej, chemicznej i medycznej oraz w warsztatach rzemieślniczych. 

W zależności od wymogów procesów, w których są wykorzystywane, stosuje się małe sprężarki tłokowe w wersji bezolejowej lub olejowej. Bezolejowe sprężarki tłokowe sprawdzają się doskonale w niewielkich zakładach spożywczych, w gabinetach stomatologicznych czy w branży medycznej. Co więcej, w warsztatach blacharskich czy lakierniach, dla uzyskania trwałej powłoki lakierniczej także niezbędne jest stosowanie bezolejowych kompresorów tłokowych na zbiorniku,    

Zalety małych sprężarek tłokowych na zbiorniku

Kompresor tłokowy na zbiorniku jest zarazem urządzeniem kompaktowym i oferującym szeroką funkcjonalność. Osadzenie sprężarki tłokowej na zbiorniku ciśnieniowym gwarantuje użytkownikowi stały dostęp do sprężonego medium o niskiej pulsacji i oczekiwanych parametrach technicznych (przepływu, ciśnienia, klasy czystości). Co więcej, sprężarki tłokowe na zbiorniku często mają mobilny charakter — osadzone są na wózku lub kółkach, które pozwalają na swobodne przemieszczanie urządzenia w dowolne miejsce warsztatu czy zakładu. W ten sposób nie trzeba budować instalacji dystrybucji sprężonego powietrza — wystarczy przewieźć kompresor na zbiorniku w miejsce, gdzie jest w danym momencie potrzebny.  Małe rozmiary sprawiają, że są one łatwe do przechowywania i transportu. Mogą być stosowane w miejscach, gdzie jest ograniczony dostęp do wolnej przestrzeni. Są jednocześnie stosunkowo lekkie, co ułatwia ich przenoszenie i instalację.

Osadzenie kompresora na zbiorniku gwarantuje dostęp do strumienia sprężonego powietrza bez konieczności załączania urządzenia. Sprężarka dba o to, aby posiadać w zbiorniku ciśnieniowym zmagazynowany gaz o odpowiednich parametrach w ilościach zapewniających stały dostęp do medium. Zróżnicowane pojemności zbiorników sprężonego powietrza pozwalają na dopasowanie do potrzeb konkretnego zakładu czy warsztatu. Warto dodać, że połączenie sprężarki tłokowej ze zbiornikiem na sprężone powietrze sprzyja oszczędności w zakresie oszczędności poboru energii elektrycznej. Wynika to z faktu, że kompresor nie musi pracować w systemie ciągłym — rzadziej się włącza i wyłącza, dzięki czemu z jednej strony zużywa mniej prądu, a z drugiej strony mniej zużywa, dzięki czemu ma niższą awaryjność i dłuższą żywotność.  

Małe sprężarki tłokowe na zbiorniku to także możliwość korzystania ze sprężonego powietrza przy niskim progu kosztów inwestycyjnych. Takie urządzenia są zazwyczaj tańsze w zakupie niż ich większe odpowiedniki, co sprawia, że są atrakcyjne dla małych przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych. Ich niewątpliwą zaletą jest prosta obsługa i niskie koszty konserwacji. Jednocześnie małe sprężarki tłokowe są znane z wytrzymałości i odporności na duże obciążenia. Mogą działać przez wiele lat, jeśli są właściwie konserwowane. W związku z dużą popularnością sprężarek tłokowych na zbiorniku rynek gwarantuje dużą dostępność do części zamiennych, co ułatwia naprawy i konserwację.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.