Wiele przedsiębiorstw boryka się z niewystarczającą ilością miejsca w zakładzie. Sprawia to, że muszą poszukiwać alternatywnych rozwiązań, które nie będą ograniczały ich działalności i rozwoju, a jednocześnie nie będą wymuszały poszukiwania nowej siedziby. Problem ten dotyczy również firm, które na co dzień pracują z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Jak pomieścić kompresory i system zaopatrywania w sprężone powietrze na małej powierzchni? Rozwiązaniem są kontenerowe stacje sprężarek.
Kontenerowe stacje sprężarek — charakterystyka i wyposażenie
Kontenerowe stacje sprężarek to rozwiązanie coraz bardziej powszechne i jednocześnie cenione przez użytkowników. Jest elastyczne, zapewnia oszczędność przestrzeni i pozwala w pełni realizować zadania przedsiębiorstwa wymagające zastosowania sprężonego powietrza. Mogą być używane w każdym zakładzie, niezależnie od gałęzi gospodarki. Ich ogromną zaletą jest możliwość doboru urządzeń i wyposażenia dodatkowego ściśle pod kątem potrzeb przedsiębiorstwa. Oprócz tego każda nowoczesna sprężarkownia posiada automatyczne systemy wentylacji, szafy rozdzielcze, kompletne okablowanie i orurowanie, układ gospodarki kondensatem i oświetlenie. Wśród wyposażenia dodatkowego można się spotkać z kontenerowymi stacjami sprężarek posiadającymi instalację alarmową oraz dodatkowe uszczelnienia i wzmocnienia łączeń okien i łączeń segmentów stacji. Najbardziej powszechne są sprężarkownie sytuowane w kontenerach 20 i 40 stopowych. Oczywiście producenci są elastyczni w tym zakresie i w razie potrzeby umożliwiają zastosowanie kontenerów 10 stopowych lub pośrednich.
Gdzie zastosować kontenerowe stacje sprężarek?
Kontenerowe stacje sprężarek charakteryzują się licznymi zaletami, m.in. wygodą użytkowania, oszczędnością miejsca i mobilnością. Tym samym znajdują one zastosowanie nie tylko w szeroko pojętym przemyśle. Stosuje się je również na terenach budowy, gdzie wymagane jest stosowanie sprężonego powietrza np. do zasilania narzędzi pneumatycznych. Sprawdzą się także doskonale przy oczyszczalniach ścieków, w przemyśle okrętowym oraz w przemyśle naftowym i gazowym. Poza tymi przykładami warto zastosować kontenerowe stacje sprężarek jako bardziej opłacalne i optymalne rozwiązanie w sytuacjach gdy:
- profil działalności firmy uwzględnia wykorzystanie powietrza sprężonego w terenie,
- niemożliwe jest powiększenie przedsiębiorstwa o kolejne maszyny ze względu na ograniczenia przestrzenne,
- na terenie zakładu brakuje optymalnych warunków dla pracy urządzeń pneumatycznych, a ich aranżacja jest trudna do osiągnięcia,
- brakuje pracowników zajmujących się ręczną obsługą poszczególnych sprężarek — stacja kontenerowa umożliwia wykonywanie tej obsługi w sposób kompleksowy i dużo bardziej wydajny,
- zwiększenie powierzchni zakładu może umożliwić montaż lub pojawienie się innych dodatkowych urządzeń zwiększających efektywność pracy w przedsiębiorstwie,
- obecność układu pneumatycznego na terenie zakładu potencjalnie może zagrażać bezpieczeństwu pracowników.
Nie tylko oszczędność miejsca — inne zalety kontenerowych stacji sprężarek
Kontenerowe stacje sprężarek to liczne zalety, które sprawiły, że wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na wykorzystywanie tego rozwiązania w strukturach swojego zakładu. Zorganizowanie pomieszczeń sprężarkowni w kontenerze za pomocą kontenerowych stacji sprężarek pozwala rozwiązać problemy, z którymi borykają się firmy z każdego sektora przemysłu. Stacja kontenerowa sprężonego powietrza to odpowiedź na brak miejsca na sprężarkownię, emisję ciepła ze sprężarek, hałas emitowany przez kompresory, tymczasową lokalizację sprężarkowni oraz konieczność przemieszczania sprężarkowni w czasie eksploatacji.
Co więcej, kontenerowa stacja sprężarek jest rozwiązaniem mobilnym, które pozwala na zmianę usytuowania kontenera dzięki mocowaniom do transportu na naczepie samochodowej lub kolejowej. Na ich korzyść przemawiają również niskie koszty inwestycyjne, dogodny montaż i demontaż, intuicyjność obsługi, zapewnienie pełnego bezpieczeństwa urządzeniom firmy, zwiększenie wydajności i efektów pracy przedsiębiorstwa, elastyczność montażu zróżnicowanych urządzeń wewnątrz stacji, pełna ochrona przed włamaniami i czynnikami atmosferycznymi oraz szczelność i trwałość konstrukcji stacji przez długi czas.