Kiedy wybrać sprężarkę o zmiennej wydajności?

Sprężarki śrubowe o zmiennej prędkości obrotowej są urządzeniami charakteryzującymi się wysoką wydajnością oraz funkcjonalnością. Jakie są zalety kompresora zmiennoobrotowego? Czym różni się on od sprężarki o stałe wydajności? I kiedy warto zdecydować się na zastosowanie sprężarki o zmiennej wydajności w zakładzie? 

Czym różni się sprężarka zmiennoobrotowa od sprężarki o stałej wydajności?

Sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej to sprężarki śrubowe, w których prędkość obrotowa  jest regulowana w zależności od zapotrzebowania na sprężone powietrze. Sprężarki o stałej wydajności mają z góry określoną wydajność, która nie ulega zmianie. Natomiast sprężarki zmiennoobrotowe płynnie dostosowują wydajność do bieżącego zapotrzebowania procesu produkcyjnego. 

Zastosowanie silników o zmiennej prędkości oraz detekcja zapotrzebowania na sprężone powietrze powoduje, że system sterowania dostosowuje prędkość pracy silnika do bieżącego zapotrzebowania. Co więcej, gdy zapotrzebowanie na medium spada, to system obniża prędkość silnika, i co za tym idzie wydajność sprężarki, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania system zwiększa obroty silnika, umożliwiając tym samym wzmożoną produkcję medium. 

Czy warto stosować sprężarki o zmiennej wydajności?

Kompresory zmiennoobrotowe to maszyny, które oprócz płynnego dostosowania wydajności do zapotrzebowania procesu oferują użytkownikom wiele zalet. Urządzenia te zapewniają płynne dopasowanie wydajności do bieżącego zapotrzebowania przy jednoczesnym utrzymaniu pracy ze stałym ciśnieniem. Zastosowanie sprężarek o zmiennej prędkości obrotowej sprzyja oszczędnościom w zakresie kosztów eksploatacyjnych. Praca na niższej wydajności powoduje, że maszyny pobierają mniej energii elektrycznej przy jednoczesnym utrzymaniu pełnej sprawności działania systemu. Niższe koszty eksploatacyjne to nie jedyne korzyści z zastosowania sprężarek zmiennoobrotowych. Wraz z obniżeniem wydajności pracy zmniejsza się również liczba cykli start/stop, co przekłada się bezpośrednio na dłuższą żywotność maszyny. Warto także podkreślić, że sprężarki o zmiennej wydajności mają zazwyczaj bardziej precyzyjną kontrolę ciśnienia w systemie sprężonego powietrza. W rezultacie dają one lepszą kontrolę procesów wymagających stabilnego ciśnienia. 

Warto dodać, że sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej dostępne są w wersjach o różnych parametrach technicznych. To sprawia, że z powodzeniem można wybrać urządzenia, które dostosują się do różnych warunków i wymagań. Można zdecydować się na maszyny wyposażone w przekładnię pasową lub sprzęgło, lub kompresory z napędem bezpośrednim zapewniającym najwyższą sprawność energetyczną. Co więcej, urządzenia mogą być wyposażone w systemy odzysku ciepła, które jeszcze podnoszą sprawność energetyczną. Na rynku dostępne są sprężarki zmiennoobrotowe do małych, średnich i dużych zakładów przemysłowych. Niektóre modele mają niewielkie gabaryty oraz osadzone są na wózkach pozwalających na łatwe przemieszczanie urządzenia. 

Kiedy zdecydować się na kompresor o zmiennych obrotach?

Kompresory zmiennoobrotowe to z reguły urządzenia o wyższej cenie zakupu. Ich zdolność dostosowywania wydajności do bieżących wymogów i idące za tym niższe zużycie energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się nad ich zastosowaniem w zakładach produkcyjnych. Wysoka efektywność energetyczna i operacyjna będzie niewątpliwie atutem w procesach, w których zapotrzebowanie na sprężone powietrze ulega fluktuacjom lub jest nieregularne. 

Sprężarki śrubowe o zmiennej prędkości obrotowej sprawdzają się w branżach, gdzie zapotrzebowanie na sprężone medium może zmieniać się w ciągu dnia lub w zależności od cyklu produkcyjnego. Kluczowe może być także stosowanie sprężarek zmiennoobrotowych w procesach, gdzie znaczenie ma precyzyjna kontrola ciśnienia i przepływu powietrza. W rezultacie kompresory zmiennej wydajności znajdują zastosowanie w branży spożywczej, lotniczej i maszynowej, a także w petrochemicznej i elektronicznej. Można je z powodzeniem stosować w przemyśle medycznym i farmaceutycznym oraz w wielu innych sektorach gospodarki. 

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.