Eksploatacja układu sprężonego powietrza jest największym kosztem w globalnych wydatkach związanych z zakupem, użytkowaniem i konserwacją całego systemu. Może sięgać nawet 75% wszystkich kosztów. To sprawia, że dla konkurencyjności zakładu wykorzystującego sprężone powietrze istotne jest dążenie do ograniczenia zużycia energii elektrycznej.
Ograniczenie kosztów eksploatacyjnych układu sprężonego powietrza można osiągnąć poprzez zastosowanie różnych strategii zarządzania, optymalizacji oraz utrzymania systemu. Kluczowy jest dobór odpowiedniej sprężarki, optymalizacja ciśnienia roboczego, regularna konserwacja czy eliminacja wycieków. Warto także rozważyć systemy odzysku ciepła oraz koniecznie odpowiednio przygotować personel do użytkowania całego systemu.
Sprężarka — podstawowy element systemy sprężania powietrza
Pierwszym krokiem jest wybór kompresora, który zapewni dostawę odpowiedniej ilości sprężonego powietrza do punktów odbioru. Upewnij się, że wybrana / wykorzystywana sprężarka ma odpowiednią pojemność do potrzeb Twojej firmy. Używanie zbyt dużej sprężarki będzie prowadzić do nadmiernego zużycia energii, natomiast zbyt mały kompresor nie dostarczy odpowiedniej ilości sprężonego powietrza.
Przy wyborze kompresora warto także zwrócić uwagę na tryb pracy systemu. Jeżeli w systemie występuje stałe zapotrzebowanie na sprężone powietrze, zdecyduj się na sprężarkę o stałej prędkości obrotowej. Jeśli natomiast w układzie zapotrzebowanie na medium robocze ulega zmianom, wybierz kompresor o zmiennej prędkości obrotowej, który dostosowuje pracę do bieżącego zapotrzebowania układu. W ten sposób znacząco ograniczysz zużycie energii elektrycznej.
Regularna konserwacja
Ważną czynnością zapewniającą wydajną pracę oraz dłuższą żywotność jest regularna konserwacja parku maszynowego — zarówno sprężarki, jak i innych urządzeń typu zbiornik ciśnieniowy, osuszacze, separatory, spusty kondensatu itp. Regularnie serwisuj i konserwuj sprężarkę oraz inne elementy układu, aby utrzymać ich sprawność. Pamiętaj także o monitorowaniu zużycia oleju i wymienianie filtrów.
Szczelność systemu
Wraz z zużyciem wzrasta ryzyko pojawienia się wycieków w systemie. Nieszczelności są głównym powodem spadków wydajności pracy układu sprężonego powietrza. Dlatego stale monitoruj ciśnienie, sprawdzaj krytyczne punkty instalacji, wykrywaj i naprawiaj wycieki powietrza w systemie. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego zużycia energii.
Optymalizacja ciśnienia
Dość częstym problemem jest praca systemu na nadmiarowym ciśnieniu. Warto podkreślić, że obniżenie ciśnienia w układzie o 1 bar daje wymierne korzyści w zakresie obniżenia poboru energii elektrycznej. Dlatego dostosuj ciśnienie robocze do rzeczywistych wymagań aplikacji. Unikaj pracowania przy wyższym ciśnieniu niż to konieczne.
Zastosowanie systemów odzysku ciepła
Skutkiem ubocznym sprężania powietrza jest wytwarzanie dużej ilości ciepła, które zazwyczaj jest usuwane z systemu. Jeśli to możliwe, wykorzystaj systemy odzyskiwania ciepła, aby zużyta energia cieplna mogła być ponownie wykorzystana. Wytworzona w trakcie sprężania energia cieplna może być wykorzystana do ogrzewania lub w innych procesach realizowanych w zakładzie.
Szkolenie personelu
Dużo strat energii związanych jest z nieprawidłowym użytkowaniem maszyn i narzędzi pneumatycznych. Dlatego zadbaj o odpowiednie przeszkolenie personelu odpowiedzialnego za obsługę układu sprężonego powietrza, aby mógł on monitorować i utrzymywać sprzęt w dobrej kondycji.
Monitorowanie zużycia energii
Ważnym elementem w układzie sprężonego powietrza, który pozwala na optymalizację zużycia energii, jest zastosowanie systemu monitoringu zużycia prądu. W ten sposób możesz na bieżąco śledzić zużycie energii przez układ sprężonego powietrza i identyfikować obszary, w których można oszczędzać.
Audyt układu sprężonego powietrza
Audyt układu sprężonego powietrza pozwala na kompleksowe zbadanie funkcjonowania systemu -od sprężarek po odbiorniki końcowe. Umożliwia on zidentyfikowanie obszarów nadmiernego zużycia energii, wycieków, zużycia oleju i innych problemów. Na tej podstawie raportu zawierającego wyniki audytu możesz opracować plan optymalizacji pracy układu.