Ograniczenie hałasu w zakładzie, gdzie są używane sprężarki, jest ważne zarówno dla komfortu pracowników, jak i w celu spełnienia norm bezpieczeństwa i przepisów dotyczących ochrony słuchu. Sprawdź, co możesz zrobić, aby ograniczyć emisję dźwięku przez kompresory w swoim zakładzie.
Jak obniżyć hałas emitowany przez sprężarkę?
Jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych zarazem rozwiązań pozwalających na ograniczenie emisji hałasu przez kompresor to zastosowanie izolacji akustycznej. W tym celu stosuje się obudowy dźwiękoszczelne, które pozwalają na osiągnięcie relatywnie niskiego poziomu głośności. Nowoczesna technologia i konstrukcja maszyn sprawia, że sprężarki w osłonie dźwiękochłonnej mogą być lokalizowane w miejscach przy stanowiskach roboczych. Starsze, już użytkowane maszyny, które są uciążliwe w zakresie hałasu, można doposażyć w osłony wygłuszające i tłumiące wibracje. W kompresorach można dodatkowo zastosować tłumiki dźwięku, które montuje się na wylotach powietrza.
Jeśli w zakładzie korzystasz z kompresora o zmiennej wydajności, możesz obniżyć poziom emitowanego hałasu optymalizując prędkość obrotową do wymagań procesów produkcyjnych. W ten sposób obniżysz także poziom emitowanego przez sprężarki hałasu.
Na emisję poziomu hałasu przez kompresory ma także wpływ utrzymanie urządzenia. Prawidłowo i regularnie serwisowane maszyny, w których procesy smarowania i sprężania wykonywane są prawidłowo, a zużyte części są systematycznie naprawiane lub wymieniane, są cichsze w eksploatacji.
Coraz więcej firm decyduje się również na zakup nowych kompresorów, które emitują niższy poziom hałasu. Nowoczesne sprężarki w standardzie często wyposażone są w osłony dźwiękoszczelne, elementy ograniczające wibracje oraz rozwiązania pozwalające na ograniczenie prędkości obrotowej, co również przyczynia się do niższej emisji dźwięku.
Sprężarkownia — sposób na ograniczenie hałasu w zakładzie
Doskonałym rozwiązaniem na ograniczenie hałasu emitowanego przez sprężarki jest stworzenie sprężarkowni. Takie osobne pomieszczenie pozwala na oddzielenie kompresorów od przestrzeni roboczej, w której funkcjonują pracownicy. Dodatkowo w sprężarkowni można zainstalować ścianki dźwiękochłonne, panele akustyczne, izolacje na suficie i podłodze oraz drzwi dźwiękochłonne.
Stworzenie oddzielnej sprężarkowni wymaga jednak wolnej przestrzeni w zakładzie. Jeśli nie masz wolnego pomieszczenia możesz zastosować sprężarkownię w kontenerze, który postawisz poza halą produkcyjną. Rozwiązanie to pozwala wyeliminować nie tylko problem hałasu w budynku zakładu, ale również emisji ciepła.
Dostosuj pracę w zakładzie do poziomu hałasu
Jeśli wdrożone w zakładzie działania wciąż są niewystarczające w zakresie uzyskania akceptowanych norm hałasu warto wprowadzić zmiany organizacyjne w planie układu pracy. W ten sposób masz możliwość ograniczyć ekspozycję pracowników na hałas generowany przez sprężarki. Musisz pamiętać także o zapewnieniu środków ochrony osobistej, takich jak słuchawki redukujące hałas czy zatyczki do uszu. Zadbaj również o przeprowadzenie szkoleń dla pracowników na temat ochrony słuchu i środków bezpieczeństwa, co pomoże im zrozumieć ryzyko związane z hałasem i będzie promować właściwe zachowania w zakresie bhp.
Jakie są w Polsce normy hałasu w zakładach pracy?
Pracodawcy w Polsce są zobowiązani do przestrzegania przepisów związanych z poziomem ekspozycji pracowników na hałas w miejscu pracy. Dopuszczalne poziomy ekspozycji wynoszą od 80 dB(A) przez 85 dB(A) do 87 dB(A), w zależności od czasu ekspozycji. Jednocześnie pracodawcy są zobligowani do zapewnienia pracownikom narażonym na hałas odpowiednich środków ochrony słuchu oraz wdrożenia innych działań mających na celu ograniczenie ekspozycji pracowników na hałas. Ponadto w zakładzie, w którym panują niesprzyjające warunki w zakresie hałasu, konieczne jest prowadzenie oceny ryzyka hałasu w miejscu pracy oraz zapewnienie odpowiedniego nadzoru i szkolenia pracowników.
Dlaczego jest to tak ważne? Hałas może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dotykać będzie nie tylko prywatnych sfer życia, ale również zdolności w zakresie wydajnej pracy. Wpływ ten może być szczególnie istotny w przypadku długotrwałej ekspozycji na hałas o wysokim poziomie. Może on skutkować uszkodzeniami słuchu, zaburzeniami snu, funkcjonowania układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego. Jego wpływ będzie widoczny także w zakresie obniżenia koncentracji i wydajności.