Zbiorniki sprężonego powietrza są elementem niemal każdej instalacji pneumatycznej. Urządzenia te mają nieskomplikowaną konstrukcję i są stosunkowo proste w obsłudze. Jednocześnie wymagają regularnej konserwacji i kontroli, które pozwalają zachować sprawność, bezpieczeństwo oraz długą żywotność zbiornika ciśnieniowego. Co więcej, niewłaściwa eksploatacja zbiornika sprężonego powietrza może być przyczyną spadku efektywności całego systemu, a nawet prowadzić do niebezpiecznych awarii. Sprawdź, jak zadbać o zbiornik, aby służył bezproblemowo przez lata.
Pamiętaj o regularnym usuwaniu kondensatu
Jednym z największych zagrożeń dla zbiorników ciśnieniowych jest wilgoć i kondensat, który gromadzi się na dnie zbiornika. Wilgoć jest naturalnym składnikiem sprężonego powietrza, a w trakcie magazynowania w zbiorniku dochodzi do schładzania medium, co sprzyja kondensacji wody. W taki sposób na dnie zbiornika osadza się kondensat. Wilgotność powietrza zgromadzonego w zasobniku oraz kondensat osadzający się na dnie urządzenia mogą powodować korozję wewnętrzną, a z czasem doprowadzić do osłabienia konstrukcji zbiornika.
Z powodu zalegania kondensatu na dnie każdy zbiornik ciśnieniowy musi być wyposażony w spust kondensatu. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w spust ręczny lub automatyczny spust kondensatu. Służą one do usuwania mieszaniny wodno-olejowej ze zbiornika. Dla zminimalizowania ryzyka korozji wewnętrznych elementów urządzenia należy regularnie (nawet codziennie) usuwać kondensat. Co więcej, warto także zadbać o wysoki stopień osuszenia powietrza, co ograniczy ilość wilgoci dostającej się do zbiornika. Dlatego też należy wdrożyć w systemy sprężonego powietrza urządzenia przeznaczone do uzdatniania medium roboczego, w tym separatory cyklonowe oraz osuszacze powietrza (chłodnicze i adsorpcyjne). Pamiętaj również, aby w przypadku zbiorników pionowych upewnić się, że zawór spustowy jest łatwo dostępny i sprawny.
Zadbaj o przeglądy techniczne i legalizację zbiornika
Zbiorniki ciśnieniowe, zgodnie z przepisami Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), muszą podlegać obowiązkowym przeglądom technicznym. Brak spełnienia tego obowiązku może skutkować nie tylko grzywną, ale i realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi i maszyn.
Pamiętaj, że wykonanie przeglądu technicznego zbiornika może przeprowadzić wyłącznie uprawniony serwis. W ramach kontroli serwisowej powinien on zweryfikować stan techniczny całego urządzenia, sprawdzić działanie zaworów bezpieczeństwa oraz wykonać próbę ciśnieniową, która potwierdzi szczelność zbiornika. W czasie prac serwisant powinien sprawdzić także oznaczenia i dokumentację.
Jak często należy wykonać serwis zbiornika sprężonego powietrza? Urządzenia te wymagają legalizacji co kilka lat — np. co 5 lat dla zbiorników podlegających pod przepisy UDT.
Odpowiednia eksploatacja i lokalizacja zbiornika
Kluczem do bezpiecznej, bezawaryjnej i długiej eksploatacji zbiornika ciśnieniowego jest właściwe użytkowanie. Warto pamiętać, że błędy eksploatacyjne często skracają cykl życia urządzenia i powodują kosztowne przestoje. Dlatego też należy przykładać dużą uwagę do kilku kluczowych spraw.
Przede wszystkim istotny jest montaż urządzenia. Zbiornik powinien być posadowiony w miejscu, gdzie nie będzie gwałtownych zmian temperatury otoczenia — czyli najlepiej w pomieszczeniu, nie na wolnym powietrzu. Ponadto pomieszczenie to powinno być suche i dobrze wentylowane, z dala od źródeł ciepła i chemikaliów. Przy montażu należy pamiętać, żeby zapewnić łatwy dostęp do zbiornika na potrzeby serwisu. Z kolei w przypadku codziennej eksploatacji trzeba zadbać o to, aby nie przekraczać dopuszczalnego ciśnienia roboczego.
Zadbaj o czystość i zabezpieczenia antykorozyjne
Zarówno wnętrze, jak i zewnętrzna powłoka zbiornika powinny być utrzymane w dobrym stanie. Zewnętrzne zabezpieczenie antykorozyjne (np. lakier) chroni zbiornik przed działaniem wilgoci i czynników atmosferycznych, zwłaszcza w przypadku montażu na zewnątrz. Z tego powodu należy okresowo czyścić zbiornik z kurzu, osadów i zanieczyszczeń oraz dbać o to, aby nie miał on kontaktu z chemikaliami i wodą stojącą wokół podstawy zbiornika. Warto także regularnie sprawdzać stan powłoki malarskiej i w razie potrzeby uzupełniać ubytki lakieru.