Systematyczna konserwacja sprężarki jest kluczowa dla utrzymania jej efektywności i niezawodności. Ważne są zarówno codzienne, jak i tygodniowe, miesięczne przeglądy oraz regularne serwisowanie kompresorów. Jakie elementy w sprężarce trzeba wymieniać, aby przez długi czas pracowała wydajnie bez ryzyka nagłych awarii?
Każdy model kompresora wymaga wymiany części i materiałów eksploatacyjnych w zakresie dostosowanym do mocy, oczekiwanych parametrów wytwarzanego sprężonego powietrza oraz od sposobu i trybu pracy. Jednocześnie każda sprężarka ma własne zalecenia, które są wskazane przez producenta w instrukcji obsługi maszyny.
Wymiana oleju
Do najczęściej wymienianych materiałów eksploatacyjnych należy olej oraz wszelkiego rodzaju filtry. Olej podlega okresowej wymianie wskazanej przez producenta w instrukcji obsługi. Częstotliwość zazwyczaj jest określona liczbą roboczogodzin pracy urządzenia. Jeśli kompresor wykorzystywany jest dość rzadko, to zaleca się wymianę oleju w 1 raz w roku. Warto jednak podkreślić, że poziom oleju w kompresorze olejowym powinien być sprawdzany systematycznie i, w razie niedomiaru, uzupełniany do wskazanego poziomu.
Warto pamiętać, że podczas wymiany oleju w kompresorze należy stosować olej do sprężarek o odpowiednich właściwościach chemiczno-fizycznych. Na rynku dostępne są oleje do kompresorów o różnej charakterystyce i właściwościach. Wśród nich możesz wybierać między olejami mineralnymi i syntetycznymi. Niektóre z nich, poza funkcją ochrony przed przegrzaniem, właściwym uszczelnieniem, usuwaniem osadów czy zabezpieczeniem przed degradacją termiczną elementów oraz utlenianiem charakteryzują się również właściwościami przeciwkorozyjnymi i antypiennymi.
Wymiana filtrów
Duże znaczenie dla prawidłowej pracy sprężarki ma stan filtrów. Zaleca się systematyczną wymianę zarówno filtrów olejowych, jak i filtrów powietrza czy mat i wkładów filtracyjnych. Wymiana filtrów olejowych pozwala na utrzymanie odpowiednich parametrów oleju w zakresie czystości. To przekładać się będzie na właściwe smarowanie maszyny, odprowadzenie ciepła i uszczelnienie elementów sprężających. Wymiana filtrów powietrza, mat i wkładów filtracyjnych z kolei ma znaczenie dla uzyskania medium roboczego o odpowiedniej klasie uzdatnienia. Jednocześnie filtry powietrza o zaburzonej przepustowości wpływają na spadek wydajności kompresora.
Pozostałe części i materiały eksploatacyjne podlegające okresowej wymianie
Do najczęściej wymienianych części w sprężarkach powietrza należą pasy klinowe i koła pasowe. Podczas prac serwisowych zawsze dokonuje się sprawdzenie stanu pasa napędowego i jego napięcia. Odpowiedni stan i napięcie pasa klinowego jest kluczowe dla zapewnienia skutecznego napędu. Wymiana uszkodzonego pasa napędowego jednocześnie zawczasu pozwala uniknąć nagłej awarii i unieruchomienia maszyny.
Okresowej wymianie realizowanej zazwyczaj podczas przeglądów serwisowych podlegają również łożyska, uszczelki, olejowskazy, zawory, korki spustów kondensatu, wlewy oleju czy korki spustu z magnesami wyłapującymi zanieczyszczenia metalowe. Wymiana uszczelek czy zaworów pozwala uniknąć nieszczelności w maszynie, a przez to minimalizuje ryzyko zmniejszenia wydajności i strat związanych z wyciekiem medium. Czyszczenie, a w razie zużycia wymiana spustów kondensatu daje gwarancję sprawnego usuwania z systemu kondensatu wodno-olejowego. W ten sposób zapobiega się gromadzeniu mieszaniny wodno-olejowej w systemie, które może negatywnie wpływać nie tylko na jakość sprężonego powietrza, ale również na działanie całego systemu i jego żywotność.
Warto także regularnie sprawdzać stan elektroniki, czujników czy elementów sterowania. Pozwoli to szybko wykryć nieprawidłowości w ich działaniu, co może przyczynić się do niepoprawnej pracy całego układu sprężonego powietrza.
Podsumowując, warto zaznaczyć, że konkretne wymagania konserwacyjne mogą się różnić w zależności od typu sprężarki, jej zastosowania i warunków pracy. Dlatego zawsze należy kierować się zaleceniami producenta i regularnie przeprowadzać konserwację zgodnie z określonym harmonogramem.