Sprężarki olejowe — rodzaje i zastosowanie

Sprężarki olejowe to urządzenia niezbędne w wielu branżach przemysłowych i warsztatach, gdzie kluczowa jest wydajność oraz niezawodność dostawy sprężonego powietrza. Ich wszechstronność i różnorodność sprawiają, że kompresory olejowe znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, od przemysłu motoryzacyjnego po produkcję żywności. W tym artykule przyjrzymy się rodzajom sprężarek olejowych, ich charakterystyce oraz obszarom zastosowań.

Czym są sprężarki olejowe?

Sprężarki olejowe to najpopularniejszy typ kompresorów. Ich nazwa pochodzi od tego, że wykorzystują one olej, którego zadaniem jest smarowanie ruchomych części wewnątrz sprężarki, uszczelnianie elementów oraz chłodzenie i odprowadzanie ciepła powstającego podczas sprężania. Zastosowanie oleju jako czynnika smarującego powoduje, że kompresory olejowe cechują się dużą trwałością, efektywnością i zdolnością do pracy w wymagających warunkach.

Swoją popularność sprężarki olejowe zawdzięczają różnorodności typów i niezwykłej elastyczności zastosowań. Najpopularniejszy podział kompresorów olejowych związany jest z odmienną konstrukcją i wynikającą z tego technologią sprężania powietrza. Wśród kompresorów olejowych wyróżniają się szczególnie sprężarki tłokowe i sprężarki śrubowe. 

Tłokowe sprężarki olejowe to najczęściej spotykany typ kompresorów olejowych, który zasada działania opiera się na sprężaniu powietrza w cylindrze za pomocą tłoka. Ich popularność wynika z wysokiej wydajności, możliwości sprężania powietrza do wysokiego ciśnienia, stosunkowo prostej konstrukcji i atrakcyjnej ceny. Warto podkreślić, że prosta konstrukcja kompresorów tłokowych olejowych sprawia, że maszyny te są łatwe w obsłudze i konserwacji. Co więcej, charakteryzują się wysoką żywotnością i niską awaryjnością. Warto jednak dodać, że kompresory tłokowe zazwyczaj występują w układach sprężonego powietrza wraz ze zbiornikiem ciśnieniowym. Takie rozwiązanie podnosi ich wydajność i zapewnia ograniczenie cykli włącz/wyłącz, a przez to jeszcze bardziej wydłuża żywotność maszyn. 

Gdzie wykorzystuje się kompresory tłokowe? Sprężarki tłokowe olejowe doskonale sprawdzają się w warsztatach samochodowych, wulkanizacyjnych, a także w małych i średnich zakładach przemysłowych. Zazwyczaj wykorzystywane są do zasilania narzędzi pneumatycznych (np. klucze udarowe) i w procesach, gdzie niewymagana jest stała dostawa sprężonego powietrza. Będą idealne w warsztatach wulkanizacyjnych, tapicerskich czy lakierniczych.

Olejowe sprężarki śrubowe do sprężania powietrza wykorzystują układ wirników, które kompresują gaz w zamkniętej przestrzeni zmniejszających się kieszonek z powietrzem. Olej wykorzystywany jest do zarówno do smarowania wirników, jak i do uszczelniania  i odprowadzania ciepła wytwarzanego podczas kompresji. W rezultacie przyczynia się do poprawy efektywności pracy kompresora. Do głównych zalet śrubowych sprężarek olejowych należy możliwość pracy ciągłej. Zapewniają one jednocześnie bardziej płynną dostawę sprężonego powietrza, dzięki czemu minimalizują ryzyko pulsacji w układach, co jest powszechnie występującym zjawiskiem w systemach zasilanych przez sprężarki tłokowe. Jednocześnie kompresory śrubowe zapewniają cichą pracę w porównaniu do sprężarek tłokowych. Atutem tych maszyn jest także niskie zużycie energii. 

Elastyczność zastosowań powoduje, że kompresory śrubowe są często wykorzystywane w zakładach produkcyjnych do zasilania procesów wymagających stałej dostawy sprężonego medium roboczego. Sprawdzają się na liniach produkcyjnych w dużych i małych zakładach. Jednocześnie coraz częściej wykorzystywane są także w większych zakładach mechanicznych czy usługowych. Stosunkowo niska emisja hałasu sprawia, że można jest lokalizować bezpośrednio przy stanowiskach pracy obsługiwanych przez człowieka. 

Jakie są zalety sprężarek olejowych?

Kompresory olejowe mają kilka istotnych zalet, które wyróżniają je spośród innych typów sprężarek. Przede wszystkim są znacznie trwalsze, niż sprężarki bezolejowe. Olej doskonale się sprawdza w smarowaniu i chłodzeniu ruchomych części, co znacząco zwiększa żywotność maszyn. 

Co więcej, smarowanie przyczynia się także do zwiększenia wydajności przez skuteczne uszczelnianie elementów sprężających. Jednocześnie smarowanie przyczynia się również do produkcji gazu o wyższych parametrach sprężania i uzyskiwania medium roboczego o wyższym ciśnieniu roboczym. 

Niewątpliwym atutem kompresorów olejowych jest wszechstronność zastosowań. Dzięki różnym konstrukcjom sprężarki olejowe sprawdzają się w wielu aplikacjach przemysłowych i profesjonalnych. Jednocześnie maszyny te są odporne na intensywną eksploatację, a sprężarki olejowe śrubowe pozwalają na pracę w trybie ciągłym bez ryzyka przegrzania. 

Przy zaletach kompresorów olejowych nie sposób nie wspomnieć o ich wymaganiach w zakresie konserwacji. Do prawidłowego działania sprężarek olejowych niezbędne jest systematyczna kontrola i wymiana oleju. Warto pamiętać także o regularnej wymianie filtrów oraz sprawdzaniu uszczelek i połączeń, co pomaga zminimalizować ryzyko wycieków i tym samym strat energii. Konieczne jest także wykonywanie regularnych przeglądów technicznych i serwisu, które pozwalają na wykrywanie  ewentualnych usterek, zanim staną się poważnym problemem.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.