Sprężarkownia, jako kluczowe miejsce generowania i zarządzania sprężonym powietrzem, powinna spełniać szereg wymagań, aby zapewnić bezpieczeństwo, efektywność oraz niezawodność. Jakie cechy powinna mieć sprężarkownia, aby gwarantować prawidłową realizację wyznaczonych zadań?
Sprężarkownia to miejsce, w którym umieszczone są nie tylko kompresory stanowiące serce układu sprężonego powietrza, ale także szereg innych urządzeń i systemów, które pozwalają na wydajną pacę takiego układu. Sprężarkownia powinna spełniać szereg wymagań dotyczących lokalizacji, warunków środowiskowych, infrastruktury technicznej, bezpieczeństwa, instalacji pomocniczych, monitoringu oraz konserwacji. Zapewnienie odpowiednich warunków pracy i regularna konserwacja urządzeń pozwoli na efektywne i bezpieczne funkcjonowanie systemu sprężonego powietrza, co przekłada się na niezawodność procesów produkcyjnych i optymalizację kosztów operacyjnych.
Gdzie najlepiej umieścić sprężarkownię?
Pomieszczenie, w którym zlokalizowane są sprężarki, powinno znajdować się w miejscu, które nie jest narażone na ryzyko zalania, oddalone jest od źródeł zanieczyszczeń, a także od miejsc o wysokim o poziomie hałasu. Dobrze także zlokalizować sprężarkownię w centralnym miejscu zakładu, aby minimalizować długość przewodów sprężonego powietrza.
Warto także pamiętać, że sprężarkownia powinna zapewniać łatwy dostęp do obsługi, czyli dla personelu serwisowego i konserwacyjnego. Konieczne będzie także zapewnienie wystarczającej przestrzeni wokół urządzeń do przeprowadzania prac serwisowych.
Sprężarkownia powinna zapewniać odpowiednie warunki pracy dla zgromadzonych w niej urządzeń. Kluczowe w tej kwestii są zarówno odpowiednia wentylacja, jak i temperatura czy wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia. Skuteczny system wentylacji zapewni odpowiednią wymianę powietrza i utrzymanie optymalnej temperatury pracy urządzeń. Jednocześnie pozwoli na utrzymanie w pomieszczeniu temperatury powietrza w zakresie zalecanym przez producenta sprężarek, który zwykle określa się w przedziale między 5 a 40°C. Pomieszczenie powinno także być suche, aby zapobiec kondensacji wody i tym samym zminimalizować ryzyko korozji urządzeń. Zalecane jest utrzymywanie wilgotności na poziomie poniżej 60%.
Wyposażenie w infrastrukturę techniczną i systemy alarmowe
Kompresory i pozostałe maszyny wykorzystywane w układzie sprężonego powietrza charakteryzują się wysokim ciężarem. Dlatego też należy zadbać o posadzkę, która posiada odpowiedni udźwig i wytrzymałość. Podłoga w sprężarkowni powinna także być odporna na oleje i chemikalia oraz charakteryzować się antypoślizgowością.
W sprężarkowni istotna jest odpowiednio dobrana instalacja elektryczna. Musi być ona zgodna z wymaganiami mocy urządzeń. System zasilania energią musi być wyposażony w urządzenia zabezpieczające przez przepięciami i awariami zasilania, co pozwoli zminimalizować ryzyko awarii maszyn i przestojów w pracy zakładu.
Wyposażenie układu sprężonego powietrza
W sprężarkowni, oprócz kompresorów, lokalizowane są ważne elementy układu sprężonego powietrza. To tu umieszcza się zazwyczaj systemy filtracji i osuszania medium roboczego. W sprężarkowni często także lokuje się zbiorniki ciśnieniowe, których zadaniem jest magazynowanie medium roboczego w celu wyrównywania ciśnienia w systemie.
Ważną częścią układu sprężonego powietrza umieszczanego w sprężarkowni są także systemy monitoringu i sterowania. Ich zadaniem jest śledzenie w czasie rzeczywistym parametrów pracy sprężarek (w tym ciśnienia, temperatury, wilgotności). Pozwalają one a optymalizację pracy układu i efektywnego zarządzania zasobami (w tym energią).
W sprężarkowniach zazwyczaj umieszcza się również systemy alarmowe i awaryjne, które pozwalają na bezpieczne wykorzystywanie całego systemu. Informują one o awariach i przekroczeniu dopuszczalnych parametrów pracy czy wyciekach. Na obowiązkowym wyposażeniu sprężarkowni znajdują się też systemy gaśnicze dostosowane do specyfiki urządzeń, np. gaśnice CO2 lub systemy automatycznego gaszenia.