Regularne serwisowanie kompresorów powietrza jest gwarancją ich niezawodnej pracy przez długi czas. Rynek jest pełny ofert firm proponujących naprawę i serwisowanie sprężarek powietrza. Jednak aby wybrać najlepszą, najsolidniejszą i najbardziej wiarygodną z nich trzeba wiedzieć, jaki powinien być serwis kompresorów powietrza. Wyjaśniamy, jakie są najważniejsze cechy dobrego serwisu sprężarek powietrza oraz jak powinien on przebiegać.
Kilka słów o kompresorach — charakterystyka urządzeń
Kompresory powietrza to urządzenia, bez których obecnie trudno sobie wyobrazić produkcję, przemysł i usługi w wielu branżach. Czym jest sprężone powietrze? Jest to powietrze z otoczenia przetworzone przez urządzenie w celu zwiększenia ciśnienia. Osiągane ciśnienie jest uzależnione od rodzaju i specyfikacji kompresora. Każda sprężarka może mieć inną moc, możliwości i efektywność pracy.
Wartość ciśnienia nie jest wyłącznie kwestią dostrojenia czy zmiany ustawień, a raczej samej budowy i zastosowanych komponentów urządzenia. Dlatego decyzję o wymaganym poziomie ciśnienia należy podjąć już przy zakupie kompresora. Najbardziej przeciętny i standardowy zakres to od 6 do 10 bar.
Sprężarki powietrza występują w wielu różnych wariantach, a wybór konkretnego z nich uzależniony jest od branży, w której będzie stosowana i od wymagań kupującego. Do wyboru mamy sprężarkę tłokową lub śrubową. Oba warianty występują w opcji olejowej bądź bezolejowej.
Dobry serwis, czyli jaki?
Wielu użytkowników kompresorów powietrza zastanawia się, jak znaleźć dobry serwis tych urządzeń i co równie ważne, jakie cechy ma dobry serwis sprężarek powietrza. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów w ofercie firm serwisowych. Istotny jest zakres usług gwarantowany przez firmę serwisującą. Mogłoby się wydawać, że serwis powinien w każdej firmie wyglądać tak samo. Jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Niektóre firmy oferujące przegląd i konserwację kompresorów powietrza w cenie standardowej usługi mają bardzo ubogą ofertę, a inne elementy serwisu są dodatkowo płatne.
Oprócz tego ważna jest regularność przeprowadzania serwisów, gdyż zapewni to ciągłość pracy zakładu. Systematyczne przeglądy wyeliminują wszystkie usterki i problemy z urządzeniami już na ich początkowym etapie. Tym samym nie dojdzie do sytuacji nagłej awarii sprężarki powietrza, co skutecznie unieruchomi całe przedsiębiorstwo na kilka dni.
Ponadto ważna jest wiedza techniczna i zaplecze kadrowe firmy serwisowej. Istotą takich przedsiębiorstw są pracownicy. Dokładnie znając budowę i sposób działania kompresorów różnych typów, pracownicy serwisujący są w stanie zapewnić skuteczną naprawę i przegląd urządzeń. Umiejętność posługiwania się planami konstrukcyjnymi sprężarki sprawia, że ewentualne problemy z podzespołami kompresora eliminowane są szybko i skutecznie.
Warto szukać także firm, które w razie potrzeby mogą służyć pomocą w zakresie obsługi i rozwiązywania drobnych problemów przy kalibracji urządzeń. Oprócz tego istotna jest także dostępność serwisu kompresorów. Zakłady funkcjonujące w zmianowym trybie pracy, które prowadzą produkcję przez całą dobę, potrzebują serwisu dostępnego 24/7, czyli przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Warto o tym pamiętać, ponieważ usterki zdarzają się o różnych porach. Dzięki współpracy z firmą serwisującą o dużej dostępności skraca się czas oczekiwania na serwisanta i później samej naprawy, a tym samym straty zakładu wynikające z przestoju lub ograniczenia produkcji są znacznie mniejsze.
Częstotliwość serwisowania kompresorów powietrza
Regularne serwisowanie kompresorów powietrza pozwala na zachowanie pełnej sprawności i najwyższych parametrów urządzeń przez długi czas. Eliminuje się także ryzyko wystąpienia nagłych i rozległych awarii sprzętu, które skutkują zatrzymaniem pracy całego zakładu. Dokładna częstotliwość wykonywania przeglądów sprężarki określana jest przez producenta i zależy także od ilości przepracowanych przez urządzenie godzin. Jednak niezależnie od tych zaleceń należy pamiętać, aby wykonywać przeglądy kompresorów nie rzadziej niż raz na pół roku.