Rosnąca liczba sektorów przemysłowych zgłasza zapotrzebowanie na doskonałą jakość sprężonego powietrza. W tym celu przedsiębiorcy rozważają zakup bezolejowych sprężarek śrubowych, będących gwarancją najwyższej czystości sprężonego powietrza.
Problematyczny czynnik smarujący – olej
Typowe kompresory przemysłowe wykorzystują podstawowy czynnik smarujący oraz odprowadzający ciepło, jakim jest olej. Tego typu działanie jest ryzykowne z uwagi na to, że do wyprodukowanych artykułów, jak również, w trakcie świadczenia konkretnych usług, istnieje możliwość przedostania się zanieczyszczeń, w postaci cząstek oleju oraz innych niepożądanych związków chemicznych i drobnoustrojów.
Proces przedostawania się zanieczyszczeń do układu powietrza w przypadku konwencjonalnych sprężarek olejowych może wpływać na jakość sprężonego powietrza i powodować, że jest ono zanieczyszczone. Z uwagi na restrykcyjne dyrektywy Unii Europejskiej, które zostały wprowadzone po akcesji Polski do UE, nie ma możliwości, aby procesy produkcyjne, jak również świadczenie niektórych usług, było obarczone ryzykiem zanieczyszczenia produktów. W przypadku specjalistycznych branż zanieczyszczenie to znacznie obniża jakość wyprodukowanych artykułów, które nie nadają się do odsprzedaży i muszą być poddane kosztownemu procesowi utylizacji. Wiąże się to ze stratą środków finansowych dla danego przedsiębiorstwa, co może wpływać na destabilizację jego sytuacji finansowej.
Sprężarki bezolejowe – gwarancja czystości sprężonego powietrza
Rozwiązaniem dla takich problemów są sprężarki bezolejowe, które stanowią gwarancję najwyższej czystości sprężonego powietrza. Wykorzystanie sprężarek bezolejowych wytwarzających 100% wolne od cząsteczek oleju sprężone powietrze, gwarantuje świadczenie doskonałej jakości usług oraz produkcję artykułów pozbawionych jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Sprężarki bezolejowe powinny pochodzić wyłącznie od sprawdzonych i renomowanych producentów oraz dystrybutorów. Dzięki temu, mamy gwarancję, że wytwarzają one sprężone powietrze całkowicie pozbawione cząsteczek oleju, bakterii, wirusów, pyłków, alergenów oraz innych niepożądanych związków chemicznych cyrkulujących w powietrzu, które zasysa kompresor przemysłowy. Dobre sprężarki bezolejowe powinno się kupować tylko i wyłącznie w przypadku, gdy posiadają one klasę 0 zgodną z kryteriami normy ISO 8573 – 1. W przypadku sprężarek bezolejowych z wtryskiem wody czynnikiem, który przeciwdziała siłom tarcia oraz odprowadza nadmiar ciepła jest neutralny związek chemiczny, jakim jest woda. Jest to środek w 100% biodegradowalny, naturalny oraz pozbawiony jakichkolwiek niepożądanych składników chemicznych. Dzięki temu tego typu sprężarki bezolejowe maksymalnie spełniają potrzeby przedsiębiorców działających w branży farmaceutycznej, chemicznej, petrochemicznej, elektronicznej, wojskowej, medycznej, kosmetycznej, jak również spożywczej.
Kompresory bezolejowe – coraz bardziej popularne na rynku
Z uwagi na dynamiczny rozwój poszczególnych sektorów przemysłowych, coraz więcej klientów decyduje się na zakup sprężarek bezolejowych, a nawet zbudowanie parku maszynowego złożonego z tego typu urządzeń. Wbrew pozorom sprężarki bezolejowe nie są sprzętami wymagającymi częstszych napraw czy konserwacji. Ich wydajność kształtuje się na analogicznym poziomie jak ta, dotycząca tradycyjnych kompresorów przemysłowych.
Bardzo ważną rzeczą przy zakupie sprężarek bezolejowych jest oznakowanie CE, oznaczające spełnianie przez maszyny wymagań dyrektyw Unii Europejskiej. Krystaliczna czystość sprężonego powietrza, które jest wytwarzane przez kompresory bezolejowe, nie wynika jedynie z braku zastosowanie oleju, lecz również z zaawansowanej technologicznie, wielostopniowej filtracji oraz skutecznej wydajnej i szybkiej separacji zanieczyszczeń.
W sprężarkach bezolejowych z wtryskiem wody bardzo dokładnie wypłukuje oraz neutralizuje ona wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia zawarte w powietrzu zasysanym z otoczenia. Dzięki temu, sprężone powietrze wytworzone przez kompresory bezolejowe jest całkowicie wolne od wszelkiego rodzaju zarazków i cząstek stałych uznawanych przez epidemiologów i alergologów za szkodliwe dla ludzkiego organizmu.