Instalacje do przesyłania sprężonego powietrza stały się niezwykle popularne. Wiele przedsiębiorstw korzysta z tego rozwiązania, ponieważ ma ono wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzuje się wysoką skutecznością. Układ sprężonego powietrza powinien być zbudowany tak, aby odpowiadać indywidualnym potrzebom danego zakładu produkcyjnego czy firmy usługowej wykorzystującej sprężone powietrze.
Budowa układu sprężonego powietrza
Specjalistyczny zespół urządzeń przeznaczony do wytwarzania i dystrybucji, a także magazynowania dużej ilości sprężonego powietrza składa się z kompresora przemysłowego, którego zadaniem jest wytwarzanie tego medium. Istotnym elementem systemu sprężonego powietrza jest układ uzdatniający w postaci chłodnic, osuszaczy, separatorów wody oraz filtrów sprężonego powietrza. Duże znaczenie ma również właściwe magazynowanie tego medium w specjalnych zbiornikach ciśnieniowych. Odpowiednio dobrany rurociąg odpowiada z kolei za dystrybucję sprężonego powietrza. System sprężonego powietrza powinien być dobrany do rodzaju wykonywanej działalności. W przypadku zakładów produkcyjnych, które wytwarzają artykuły do branży przemysłowej, chemicznej, medycznej, farmaceutycznej, optycznej lub wojskowej, najlepsze będą systemy bezolejowe. Są stosowane w różnych aplikacjach i nie używają oleju jako czynnika chłodzącego i smarującego w kompresorze, dzięki czemu jego cząsteczki nie przedostają się do wytwarzanego sprężonego powietrza. Kluczowe znaczenie w układzie sprężonego powietrza w wersji bezolejowej ma odpowiednio dobrana sprężarka. Może to być kompresor przemysłowy Scrolli lub Aquarius. To nowoczesne, wydajne w działaniu sprężarki, które eliminują problem przedostawania się do sprężonego powietrza wszelkiego typu zanieczyszczeń w tym cząstek stałych, jak również uszkadzających niektóre grupy produktów cząsteczek oleju.
Olejowa instalacja sprężonego powietrza
Firmom, które mogą korzystać ze sprężarek olejowych, poleca się budowę systemu wytwarzania tego medium opartego na oleju jako czynniku chłodzącym oraz smarującym zespół sprężający w kompresorze. To rozwiązanie, które można stosować w mniej wymagających aplikacjach. Jego elementem charakterystycznym jest sprężarka z wtryskiem oleju do zespołu śrubowego. Podjęcie decyzji o stworzeniu tego typu układu wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych detali, za pomocą których można wyposażyć zakład produkcyjny lub firmę usługową w niezawodną instalację sprężonego powietrza. Pierwszym aspektem, o którym należy pamiętać, jest dobry projekt każdego układu. Niezwykle istotne znaczenie ma również rozmieszczenie przewodów sprężonego powietrza, a także zastosowane materiały wpływające na skuteczność działania całego systemu. Jednym z podstawowych czynników oddziałujących na koszt budowy i modernizacji systemów wytwarzania sprężonego powietrza jest instalacja rurociągów, a także układ zasilania sprężonym powietrzem.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu układów sprężonego powietrza?
W trakcie projektowania układów sprężonego powietrza można popełnić kardynalne błędy, których należy za wszelką cenę unikać, aby inwestycja nie okazała się nieopłacalna dla przedsiębiorstwa. Projekt systemu sprężonego powietrza nie jest prostym zadaniem. Należy uwzględnić m. in. system wentylacji oraz rury o odpowiedniej średnicy i usytuowaniu. W trakcie projektowania układów sprężonego powietrza warto zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych elementów, aby w przypadku awarii można było z łatwością zlokalizować jej przyczynę i być w stanie usunąć ją bez konieczności wymiany całego systemu. Usterki, jakie pojawiają się już na etapie projektowania układów sprężonego powietrza, mogą zaważyć na efektywności działania całej instalacji, co przekłada się na jej nie kompatybilność względem prowadzonej działalności i ilości sprężonego powietrza, jaka jest potrzebna w danym przedsiębiorstwie. Eliminowanie strat finansowych będących konsekwencją nieprawidłowego zaprojektowania układu sprężonego powietrza pozwala na używanie instalacji przez długi czas bez ryzyka pojawienia się niespodziewanych awarii.
Odpowiedni projekt instalacji sprężonego powietrza ma duże znaczenie, ponieważ gwarantuje wydajność i bezawaryjność systemu. Dlatego warto przeanalizować wszystkie aspekty dotyczące projektu oraz dobrać najlepsze rozwiązania.