W nowoczesnych przedsiębiorstwach systemy służące do uzdatniania sprężonego powietrza są cyklicznie montowane, gdyż coraz więcej firm wykorzystujących sprężone powietrze do prowadzenia działalności gospodarczej zauważa, że warto jest poddawać je uzdatnianiu.
Systemy do uzdatniania sprężonego powietrza – dlaczego warto je zastosować?
Sprężone powietrze wykorzystywane w przemyśle jako medium w 1 m3 zawiera ponad 190 milionów wszelkiego typu zanieczyszczeń. Występują one pod różnymi postaciami. Mogą być to cząsteczki stałe, woda, olej, mikroorganizmy, wirusy, bakterie czy inne drobnoustroje i zanieczyszczenia. Wszystkie te niepożądane cząsteczki przez lata użytkowania mogą doprowadzić do powstania poważnych awarii instalacji. Zazwyczaj objawia się to korozją niektórych części, a także uszkodzeniami podzespołów.
Warto zaznaczyć, że niektóre gałęzie przemysłu wymagają medium w 100% czystego, które nie będzie zawierać zanieczyszczeń, ponieważ mogą one wpływać na jakość produktów, a nawet konieczność ich utylizacji wynikającej z zastosowania zanieczyszczonego powietrza, które przedostało się do wytwarzanych produktów. Obostrzenia dotyczą szczególnie przemysłu precyzyjnego, elektronicznego, spożywczego czy farmaceutycznego, które zobowiązane są do przestrzegania restrykcyjnych przepisów UE.
Rosnąca popularność systemów uzdatniania sprężonego powietrza
Coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje systemy uzdatniania sprężonego powietrza we wszystkich gałęziach przemysłu, w których stosuje się park maszynowy w postaci sprężarek. Inwestycja w doskonałej jakości osuszacze adsorpcyjne, filtry, separatory cyklonowe i osuszacze chłodnicze, a także inne urządzenia mające na celu optymalne przygotowanie sprężonego powietrza do jego wykorzystania we wszystkich branżach przemysłowych, daje 100% gwarancję, że jakość usług czy też wytworzonych towarów będzie perfekcyjna.
Warto wspomnieć, że uzdatnianie sprężonego powietrza może być doskonałym sposobem na przedłużenie żywotności zasilanych urządzeń, a także zadbanie o prawidłowe działanie całej instalacji sprężonego powietrza. Odpowiednio przeprowadzony proces uzdatniania zapewnia przedłużenie żywotności wszystkich elementów, z których składa się konkretna instalacja. Dodatkowo, jest to ochrona parku maszynowego przed niespodziewaną awarią i perspektywą poważnego i kosztownego remontu, a nawet nieopłacalnej finansowo wymiany całego systemu.
Wysokiej jakości filtry, które składają się na skonfigurowany układ uzdatniania sprężonego powietrza
Dobrej jakości systemy uzdatniania sprężonego powietrza są w stanie wyodrębnić nawet bardzo małe cząsteczki. Zaawansowane technologicznie filtry sprężonego powietrza różnią się stopniem filtracji, a także swoim przeznaczeniem. Można zdecydować się na odolejacze, filtry odpylające, a także te, z aktywnym węglem oraz filtry sterylne. Dzięki temu prawidłowo skonfigurowany układ uzdatniania sprężonego powietrza zapewnia perfekcyjną czystość i pozbawienie tego medium cząstek oleju, wody, a także cząsteczek stałych.
Oznacza to, że filtry odpylające sprężone powietrze, a także filtry z wkładem z węgla aktywnego są w stanie zapobiegać przedostawaniu się wszelkiego rodzaju cząsteczek. Z drugiej strony węgiel to doskonały pochłaniacz zapachów i smaków, które mogą przedostać się do produkowanych towarów i artykułów, szczególnie tych z branży farmaceutycznej, chemicznej, kosmetycznej czy spożywczej.
Wśród nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do uzdatniania sprężonego powietrza, każda firma znajdzie te, które idealnie spełnią jej oczekiwania, a także zapewnią wysoką jakość sprężonego powietrza, która wpłynie na niezawodność działania oraz dłuższą żywotność posiadanego parku maszynowego.