Jak zapobiegać stratom na układzie sprężonego powietrza?

Straty na układzie sprężonego powietrza są podstawowym powodem nadmiernych kosztów w układach pneumatycznych. Z czego mogą wynikać takie straty i jak je eliminować? 

Zapobieganie stratom w układzie sprężonego powietrza jest kluczowe dla optymalizacji jego wydajności, redukcji kosztów operacyjnych oraz przedłużenia żywotności maszyn. Straty mogą wynikać z różnych źródeł, takich jak nieszczelności, nieefektywne komponenty, czy niewłaściwe zarządzanie systemem. 

Wycieki na układzie sprężonego powietrza — główny powód strat

Na straty w układzie sprężonego powietrza największy wpływ mają wycieki pojawiające się w układzie. Nieszczelności mogą powodować nieuzasadniony spadek ciśnienia i wydajności, przez co wpływają nie tylko na efektywność pracy narzędzi i układów zasilanych sprężonym powietrzem, ale również mogą być przyczyną częstszych awarii maszyn. Co więcej, wycieki bezpośrednio przekładają się na wyższe zużycie energii, co skutkuje niższą efektywnością energetyczną układu. 

Dlatego też kluczowe jest regularne sprawdzanie całego systemu pod kątem nieszczelności (np. na połączeniach, zaworach, złączach) oraz uszczelnianie całego układu. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelki i złączki, które w razie wykrycia wycieków powinny być natychmiast wymienione. Ważną rolę w tym zakresie gra regularna konserwacja elementów układu, w tym serwisowanie sprężarek, osuszaczy, filtrów i innych komponentów, co pomaga utrzymać je w dobrym stanie i zapobiega awariom. Warto podkreślić, że wpływ na szczelność systemu ma jakość zastosowanych materiałów i komponentów — korzystanie z wysokiej jakości rur i złączy znacząco zmniejszy ryzyko wycieków. 

Optymalizacja ciśnienia roboczego — sposób na zmniejszenie ryzyka wycieków

Utrzymanie stabilnych warunków pracy dostosowanych do potrzeb aplikacji ma znaczenie dla zminimalizowania ryzyka pojawiania się nieszczelności. Sprawdź, czy układ sprężonego powietrza pracuje na optymalnym poziomie ciśnienia. Warto pamiętać, że nadmierne ciśnienie w układzie to nie tylko wyższa konsumpcja energii elektrycznej, ale także wyższe zużycie maszyn i narzędzi. Dlatego w układzie sprężonego powietrza warto stosować regulatory ciśnienia, które pomogą utrzymać jego optymalny poziom i stabilne warunki pracy sprzyjające optymalnemu wykorzystaniu urządzeń. 

Uzdatnianie sprężonego powietrza — zmniejszenie ryzyka wycieków

Jednym z czynników wpływających negatywnie na szczelność instalacji jest nadmierna wilgotność sprężonego powietrza. Zalegająca w układzie woda i kondensat będą powodować przyspieszoną korozję, która bezpośrednio prowadzi do nieszczelności w układzie. Warto także stosować adekwatne do potrzeb filtry i nie zapominać o ich czyszczeniu i wymianie w razie zużycia. Pamiętaj, że regularne czyszczenie i wymiana filtrów zapobiega zanieczyszczeniom, które mogą uszkodzić komponenty systemu i powodować nieszczelności.

Zadbaj o szkolenia personelu

Czynnik ludzki może być powodem zwiększonego zużycia systemu. Dlatego też zadbaj o to, aby Twoi pracownicy przechodzili systematyczne szkolenia z zakresu obsługi systemu sprężonego powietrza. Warto także uczulić ich na konieczność przeprowadzania regularnych przeglądów oraz sposobów minimalizacji strat. Pracownicy powinni mieć świadomość, że zobowiązani są do zgłaszania nieprawidłowości działania elementów układu lub zauważonych wycieków. 

Stale monitoruj system sprężonego powietrza

Nieszczelności w układach sprężonego powietrza są powszechne. Pojawiają się nagle, a często ich jedynym objawem jest nieuzasadniony spadek wydajności układu. Dlatego też tak ważne jest zastosowanie systemów monitorowania ciśnienia, przepływu i temperatury, co znacząco pomaga w szybkim wykrywaniu problemów i ich źródła. Warto także regularnie analizować zużycie medium roboczego w różnych częściach układu, co umożliwia szybką identyfikację nieszczelności i niższej efektywności działania.  

Pomyśl o modernizacji systemu sprężonego powietrza

Jeśli pomimo wdrożenia wymienionych powyżej działań wydajność systemu wciąż jest niewystarczająca, rozważ modernizację parku maszynowego. Zużyte urządzenia czy elementy układu mogą być źródłem strat. Inwestycja w nowe, bardziej efektywne komponenty, takie jak energooszczędne sprężarki, może przynieść długoterminowe oszczędności i okazać się rozwiązaniem dotychczasowych problemów. 

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.