Wybór odpowiedniego zbiornika ciśnieniowego dla zakładu jest kluczowy dla prawidłowego działania systemu sprężonego powietrza. Na co zwrócić uwagę wybierając zbiornik sprężonego powietrza? Dlaczego w systemie sprężonego powietrza w zakładzie warto uwzględnić zbiornik ciśnieniowy?
Co wziąć pod uwagę wybierając zbiornik ciśnieniowy?
Zbiornik ciśnieniowy to jeden z podstawowych elementów systemu sprężonego powietrza. Jednocześnie nie każdy zasobnik będzie odpowiedni dla konkretnej aplikacji. Dlatego wybierając zbiornik ciśnieniowy do zakładu, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na powietrze, ciśnienie gromadzonego medium, materiał, z którego wykonano konstrukcję, bezpieczeństwo użytkowania, posiadaną przestrzeń, koszty oraz dostępność wsparcia technicznego i serwisowego. Wybór odpowiedniego zbiornika pozwoli na efektywne działanie systemu sprężonego powietrza oraz zapewni niezawodność i bezpieczeństwo w zakładzie.
Zbiornik ciśnieniowy — jaką pojemność wybrać?
Jednym z głównych elementów, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze zbiornika ciśnieniowego jest zapotrzebowanie na medium robocze zakładu. W tym celu trzeba określić, jaki jest wymagany przepływ powietrza i na tej podstawie wybrać zbiornik o odpowiedniej pojemności. Należy także rozważyć, czy zbiornik będzie używany do magazynowania powietrza na potrzeby ciągłej produkcji czy też będzie wykorzystywany do równoważenia obciążeń szczytowych. Pojemność zbiornika sprężonego powietrza musi wystarczać do przechowywania odpowiedniej ilości powietrza, która zapewni równomierny przepływ podczas pracy sprężarki. Przy wyborze warto także uwzględnić częstotliwość cykli kompresora.
W ofercie rynkowej znajdziesz szeroką ofertę zbiorników ciśnieniowych. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, gdzie znajdziesz zbiorniki sprężonego powietrza przeznaczone zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i profesjonalnych o pojemności o 100 do 30.000 l.
Czy ciśnienie magazynowanego powietrza ma znaczenie przy wyborze zbiornika?
Konieczne będzie również określenie minimalnego i maksymalnego ciśnienia gazu, który będzie magazynowany. Ten parametr wskazuje konieczność wyboru zbiornika o odpowiedniej wytrzymałości na ciśnienie, aby zapewnić bezpieczne działanie w obrębie wymaganych parametrów ciśnienia.
Poziomy czy pionowy zbiornik sprężonego powietrza?
Przy wyborze zbiornika warto także uwzględnić wolną przestrzeń, jaką dysponuje zakład. W przypadku, gdy w zakładzie brak odpowiednio dużej powierzchni na posadowienie poziomego zbiornika możesz zdecydować się na zasobnik pionowy, który potrzebuje znacznie mniej miejsca do instalacji. Jednocześnie musisz zapewnić odpowiednią infrastrukturę do montażu i podłączenia zbiornika ciśnieniowego, w tym odpowiedniej izolacji i systemów bezpieczeństwa.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Jeśli zamierzasz do systemu sprężonego powietrza wdrożyć zbiornik ciśnieniowy musisz zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Kluczowa w tym względzie jest konstrukcja i materiał, z którego został wykonany zasobnik. Musisz pamiętać, że bezawaryjna i długa eksploatacja wymaga zastosowania w konstrukcji zbiornika materiałów o odpowiedniej wytrzymałości i odpornych na korozję. W kwestii bezpieczeństwa istotne będzie również zastosowanie zaworów bezpieczeństwa, które zapobiegną przekroczeniu maksymalnego dopuszczanego ciśnienia.
Jak wybrać dostawcę zbiornika ciśnieniowego?
Bez wątpienia duże znaczenie dla przedsiębiorców mają koszty zakupu, które obciążają budżet firmy. Pamiętaj jednak, że najtańsze zbiorniki ciśnieniowe nie zapewnią długotrwałego działania, są wykonane z mniej odpornych materiałów i z wykorzystaniem bardziej awaryjnych elementów. Przed zakupem rozważ również długoterminowe koszty eksploatacji, w tym kosztów utrzymania, serwisu i ewentualnych napraw. Zakup zbiornika sprężonego powietrza to inwestycja, która zaplanowana jest na wiele lat, dlatego też warto wybrać model zoptymalizowany pod względem ceny, funkcji i jakości wykonania. Przed zakupem sprawdź także dostawcę i dostępny serwis. Wybierz renomowanego dostawcę, który oferuje zarówno wysokiej jakości zbiorniki, jak i oferuje wsparcie serwisowe w razie potrzeby.